Põrgulikult raske on kirjutada midagi uut Juhan Liivist. Midagi sellist, mis avaks tema loomingut uues valguses. Midagi sellist, mida igaüks ennist ei teaks või midagi sellist, mida mõni interpreet juba Liivi luule põhjal kirjutanud pole.
Just midagi sellist on teinud Jaak SooƤƤr koosseisuga Juhan ehk Sibul/SooƤƤr/Kelp/Lillepea ja seda juba teist korda. Sel Sügisjazzil 20. oktoobril esitab nelik Juhan Kumu auditooriumis juba oma teist plaati āMa lillesideme vƵtaksā, mis on sündinud ainuüksi Juhan Liivi luule pƵhjal.
Plaadi pealkirjast vƵiks oodata kooriseadeid, aga kaks Ƥratuntava kƤekirjaga kitarristi SooƤƤr ja Sibul annavad sellele hoopis progressiivrokiliku vormi ning kƵla. Meenutab omaaegseid bƤnde Kaseke ja InSpe, aga skandeerivad ühislaulmised kohati ka Propellerit ning melanhoolsemad palad Ultima Thule ballaade. Muidugi ā laulab ju Sibul, kes kƵigis neid bƤndides kaasa teinud. Piiritagustest tegijatest kumab lƤbi Deep Purple, Jimi Hendrixi ja Black Sabbathi mƵjud.
Hääle on Juhanile andnud Sibul, ent ometi on seaded teinud Sooäär, kelle sõnul sujus kõik lausa orgaanilise loomuliku kergusega ning üllatava kiirusega.
Intervjuu Jaak SooƤƤrega tegi Jazzkaare reporter Arvi Tapver.
Kumb siis Juhan Liiv oli, rohkem nagu jazzimees vƵi progre-rokkar?
Ma arvan, et need stiilikategooriad on tänaseks väga hägustunud ja vananenud. Niimoodi vastata polegi võimalik, aga roki poolt temas minu jaoks kindlasti on ja ka pungi poolt päris palju. Tal on väga palju erinevaid meeleolusid. Soovitan kõigil tema paksemad kogud üles otsida ja lugeda sealt ise, sest Liivi looming on väga mitmekesine.
Ta ise pidas end Rootsi ja Poola kuningaks oma traagilisematel tundidel. Kas temas on ka aristokraatlikkust?
Nojah, me ju ei tea, mida ta mƵtles selle all ja see on tƤiesti eraldi teema, mis vƵib olla otseselt tema luules nii vƤga ei kajastu.
Kuidas üldse teie koosseis alguse sai?
Juhan Liiv on olnud mulle oluline juba keskkoolist alates. Midagi temas oli, mis mulle korda lƤks ja kui nüüd juba rohkem kui kümme aastat tagasi tuli vƤlja tema tƤiendatud kogumik, oli seal palju sellist teksti, mida ma polnud varem nƤinud. Sain kohe aru, et seal oli palju selliseid tekste, mis sobisid ka 21. sajandi Eestisse. Mulle oli kohe kogu kontseptsioon selge ā tekstid, mis kƵnetasid, bƤndi sound ja kes seal peaksid mƤngima. Küsisin poistelt jƤrgi ja nad olid ka kohe nƵus. Nii et see protsess ideest esimese plaadini oli vƤga lühike ā esimesed lood kirjutasin ühe nƤdalavahetusega. Tegelikult vƤga kiire ja normaalne protsess minu jaoks. Tundus, et nii pidigi olema.
Kas põhjus, miks Liivi teksti saab nii sujuvalt viisistada, peitub eestlasele omases rahvuslikus elemendis või on ta tõepoolest rütmiliselt lihtne laulu seada?
Liivi tekst vƤga hƤsti lauldav, see on selge ning lihtne. VƤga konkreetne. Seal on ruumi muusika jaoks. Kui tekst lƤheb vƤga tihedaks ja detailirohkeks, siis sinna ei mahugi midagi juurde. Liivi luulele mahub.
Kas Liiv on filmilik?
Ta vaatleb olukordi. Tal on mingid pildid, tƤiesti selgelt.
Kas Liivi on kergem viisistada suurvormina, nagu Erkki-Sven Tüür seda teeks, või kvartetina, nagu te teete?
Keda miski kõnetab. Laulupidudel on seda tehtud kümnele tuhandele lauljale. Ma mingeid piire ei näe. Mina tajusin seda rokivõtmes, keegi teine tajub seda teisiti ja kui me alguses neid kontserte tegime, siis tuligi publik, kes ootas midagi muud. Nad olid üllatunud, et see nii rokilik oli, aga tundus, et nad jäid kontserdiga sellegipoolest väga rahule.
Kui peaks ühe Liivi luuletuse välja valima Eesti praeguseid olusid kirjeldama, mis see oleks?
Ma arvan, et see vƵiks olla nƤiteks meie plaadi nimilugu āMa lillesideme vƵtaksā. Seda luuletust vƵiks sama tabavalt lugeda ka kümne aasta pƤrast Eesti olude kohta vƵi vƵinuks seda teha ka kahekümne aasta eest.
Meie esimesest plaadist on olukord Eestis mõnevõrra muutunud. Mulle tundub just see ühte- ja kokkuhoidmise teema olulisem, kui ta oli mõnel varasemal perioodil. See on aktuaalne.
Liivi tekstis on palju vƵƵrandumist tƵusiklikkuse, kadaklikkuse vastu. VƵƵrandumist tundub eestlane pƵdevat ka tƤna. Kas see on sama vƵƵrandumine?
Ega siin mingit retsepti pole. Igaüks elab oma elu nii hästi, kui oskab. Me peame arvestama selle maailmaga, kus me elame. Me ei saa ennast isoleerida, omaette oma asja ajada. Me kuulume osana suuremasse süsteemi, aga me ei tohi ära unustada, kes me oleme ja kust me tuleme, et end muu maailma jaoks elus hoida. Ma arvan, et ka mina muusikuna huvitan välismaailma kui eestlane, mitte kui lihsalt keskmine eurooplane. Nad ikkagi tahavad näha, mis on minu lugu, minu taust. Kust ma tulen, mis mul rääkida on. Tuleb hoida oma traditsioone.
Liivi puhul oli see vƵƵrandumine vaatleja silmade lƤbi. VƵƵrandumine on ehk isegi liiga tugev vƤljend. Tal oli aega ja ta oskas nƤha, siis ta kirjeldas seda, mida ta nƤgi. Ta nƤgi kadaklust, mis talle ei meeldinud. Selge on ka see, et ka siis olid keerulised ajad. Sajandi alguse Tsaari-Venemaal olid ka erinevad surved peal. Eestlasel oli raske endaks jƤƤda.
Kas vƤlismaalane, eurooplane saaks Liivist sama hƤsti aru?
Teda on tƵlgitud ā ja vƤga hƤsti. NƤiteks Kadri Voorand ühte sellist tƵlget edukalt kasutanud. Meie pole seda kava üritanud Eestist vƤlja viia. See pole olnud eesmƤrk.
Liiv tahtis saada muusikuks, aga harmoonium jƵudis kodutarre nii halvas seisus, et ta otsustas kirjaniku ameti kasuks. Kas muidu oleks vƵinud Liivist saada hoopis lauluisa?
VƤga raske ƶelda, ei julgeks spekuleerida.
Kuidas iseloomustada teist albumit, kas Liivi kui rahvusromantikut, looduslüürikut või sotsiaalkriitikut?
Plaadil on esil Eesti olude ja inimeste teema. Mis ta toona kirjutas, see kehtib paljuski ka nüüd. Liivi puhul ongi tore just see, et ta on oma ütlemistest selge. Midagi pole üle ja midagi pole puudu. Mind see kõnetas ja loodan, et kõnetab ka kuulajat.
Mida oodata teie etteastest?
Loodan, et publik leiab nende tekstide ja muusikaga oma suhte. Ćks meie lugu plaadi peal on āKes meeldida tahab, peab roomama -ā. Me ei ürita kƵigile iga hinna eest meeldida. Aga loodan, et neid, kellele see meeldib, ikkagi on. VƵib-olla vajab Juhani muusika veidi rohkem süvanemist kui tarbe-pop, aga see ei ole paha. Süvenemine kulub vahel Ƥra.
Kas see üllatab, et rohkem kui sada aastat luuletaja sünnist ilmub ikka veel avaldamata luulet?
Ma neid protsesse vƤga tƤpselt ei tea, mis kuskilt vƤlja tuleb. Ma tean, et ta pƵletas oma luuletusi⦠Ju ta siis nii oluline on, kui midagi vƤlja tuleb, siis see ka avaldatakse. Nagu Hendrixiga ā mƵni aasta tagasi tuli vƤlja uus plaat. Viiskümmend aastat pƤrast surma. KƵik olid pƵnevil, et mis ta nüüd tegi! Tegelikult olid need seniavaldamata lood.
Ehk on siis Liiv Eestis sama klassi tegelane nagu Hendrix. Ta lahkus küllaltki ootamatult ja tema pärand jäi omapäi. Sealt valis Tuglas esimesena tema luulet ja avaldas need, isegi vist kirjutas midagi juurde või korrigeeris. Tema tegi esimese valiku ja ülejäänud jäi aastakümneteks varjule, kuni järgmised uurijad tulid ja avaldasid. Viimane kogumik peaks sisaldama maksimaalselt tema teadaolevat loomingut, seal on ka mõttekilde ja lõpetamata luuletusi.
Juhan esitab vaid Liivi luulet?
Jah, vähemalt siiani küll. Meil on muidugi teisi toredaid Juhaneid-luuletajaid ka. Seda kunagi ei tea, mis tulevik toob, aga teeme kõigepealt Juhan Liivi kava ära.
Sügisjazz 2019
JUHAN ā SIBUL/SOOĆĆR/KELP/LILLEPEA
Pühapäev, 20. oktoober 2019 kell 17.00 Kumu auditoorium, Tallinn
Koosseis:
Riho Sibul ā laul, kitarr
Jaak SooƤƤr ā kitarr
Henno Kelp ā bass
Andrus Lillepea ā trummid